Czy wiesz jak optymalizować panele solarne żeby później tego nie żałować? - abc prąd

optymalizatory solarne

Czy zatem jest fotowoltaika? Jak wykorzystać

Systemy fotowoltaiczne to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić pieniądze, jak również pozytywnie wpłynąć na przyrodę i ekologie. Czy zatem jest fotowoltaika? Jak wykorzystać solary słonecz

Czy wiesz jak optymalizować panele solarne żeby później tego nie żałować? - abc prąd optymalizatory solarne
ne?
Fotowoltaika to jedna z dziedzin nauki która mówi o przekształcaniu energii pochodzącej z naturalnych źródeł - w tym przypadku promieni słonecznych i kolejnym przetwarzaniu jej na energię elektryczną dostarczaną do budynków mieszkalnych czy obiektów przemysłowych.
Panele słoneczne są produktem pełniącym jedną z najważniejszych roli całe systemu fotowoltaicznego. Dzięki nim możliwe jest pobieranie światła, przetwarzanie go i podawanie dalej. Aby prawidłowo zamontować solary należy odpowiednio przygotować podłoże. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umiejscowienie ich na dachu lub specjalnie przygotowanych, pochylonych pod odpowiednim kątem konstrukcjach. Warto również zwrócić uwagę na ustawienie urządzeń względem słońca, nasłonecznienie terenu oraz ogólnie panujące warunki.


Nikogo nie trzeba z pewnością przekonywać

Nikogo nie trzeba z pewnością przekonywać co do tego, jak ważna jest w obecnych czasach ekologia. To jak zadbamy o naszą planetę, determinuje bowiem nasze przyszłe funkcjonowanie. Jednym z ciekawszych rozwiązań w tym zakresie może być szeroko rozumiana fotowoltaika. Z pewnością może cieszyć nas obecnie to, że jadąc przez miasteczka oraz wsie w coraz większej liczbie gospodarstw domowych można zaobserwować chociażby panele słoneczne. Coś co jeszcze kilkanaście lat temu dostępne było wyłącznie dla osób najbogatszych, dziś staje się praktycznie standardem. Co ciekawe zalety fotowoltaiki dostrzegły również instytucje publiczne. Z tego względu można zobaczyć, że solary montuje się nawet na obiektach sakralnych. Można się domyśleć, że każdy świadomy właściciel nieruchomości, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że montując panele słoneczne może bardzo wiele oszczędzić. Nie tylko dba się w ten sposób o środowisko, lecz chroni się również swoje pieniądze. Zarówno argument finansowy, jak i ten ekologiczny przemawia do sporej liczby ludzi.


Z kolei ogniwa słoneczne składają się

Mówiąc fotowoltaika, mamy na myśli to, że możemy zbierać energię słoneczną, przekształcać ją w energię elektryczną, a następnie wykorzystywać do oświetlenia lub sprzętu AGD, ale także do ogrzewania, na przykład z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Można zmniejszyć zużycie konwencjonalnej energii grzewczej (dodatkowo energię słoneczną można również wykorzystać do generowania ciepła w kolektorach słonecznych).

Solary składają się z wielu ogniw słonecznych. Z kolei ogniwa słoneczne składają się z wielu tak zwanych półprzewodników. A półprzewodniki składają się z dużej ilości krzemu.
Krzem w połączeniu z innymi pierwiastkami chemicznymi jest upakowany warstwami w ogniwach słonecznych. Jeśli światło słoneczne pada na te warstwy, między warstwami rośnie napięcie, jak w baterii - przepływa prąd. Dokładniej: prąd stały. Abyśmy mogli wykorzystać tę energię elektryczną, trzeba ją jeszcze przekształcić w prąd przemienny przez układ słoneczny (a dokładniej: falownik systemu).

W zależności od wyposażenia, grubości i wielkości panele słoneczne dostarczają energię elektryczną lub ciepłą wodę, która jest liczona w metrach kwadratowych.


Zjawisko fotoelektryczne

Fotowoltaika jest prężnie rozwijającą się technologią i gałęzią przemysłu.
Historia tego wynalazku zaczyna się wraz z największym współczesnym uczonym, którym był Albert Einstein.
Za wyjaśnienie tego zjawiska otrzymał on nagrodę nobla z fizyki w roku 1921.
Nikt wtedy nie przypuszczał, że z tego powodu będzie się budować panele słoneczne na całym świecie.
Paradoksalnie wśród wszystkich dzieł Einsteina zjawisko fotoelektryczne zdawało się być najmniej znaczące.
Był to czas wielkich przełomów w nauce. Nikt nie wiedział jakie zastosowania w przyszłości będą miały liczne nowe odkrycia z zakresu fizyki.
Dzisiejsze solary wykorzystują to co objaśnione zostało przez Alberta. Światło słoneczne padając na pewne materiały jest w stanie wybić elektrony walencyjne z atomów. A przepływ elektronów to nic innego jak prąd elektryczny.
Nie w każdym materiale da się ujarzmić energię słoneczną ale świetnie w tym się sprawdzają metale i półprzewodniki. To właśnie technologia półprzewodnikowa jest podstawą fotowoltaiki.
Te same mikro kryształy, które zrewolucjonizowały elektronikę i informatykę są podstawą nowoczesnej energetyki.